Újra hódít a '80-as évek divatja! Vannak akik ennek kifejezetten örülnek, de olyanok is, akik azt mondják, csak azt ne. Pedig a női magazinok divatoldalai világosan mutatják, hogy a '80-as évek az öltözködés terén visszatértek és már az üzletekben is megjelentek az évtizedet idéző ruhadarabok. Ez a felfedezés adta azt az ötletet, hogy ebben a posztban kicsit körüljárjam a témát, bemutatva, hogy a valódi '80-as években ez milyen formában is volt jelen. Mivel nem vagyok divatszakértő, így az írásban megjelent állítások, vélemények pusztán a laikus szemén keresztül látottakat tükrözik.
Vannak, akik ennek kifejezetten örülnek, de olyanok is, akik azt mondják, csak azt ne. A '80-as évekről mindig az jut eszembe, hogy bizony az évtized szerette a feltűnőséget. Mondjuk a '60-as, '70-es évek azért rendesen feladta neki a leckét, így a '80-as kénytelen volt valami olyat kitalálni, ami merőben megkülönböztette elődeitől. Ezt pedig azzal érte el, hogy amit csak tudott többszörösére nagyított, a színeket pedig elképesztő módon, szinte túlzásokba esve használta ennek érdekében. A határok átlépésében pedig partnerekre talált az évtized sztárjaiban. Na de nézzük mi is számított ekkor trendinek!
HAJ
A férfiak és a nők haja a '80-as években nem sokban különbözött egymástól. Többnyire mindkét nem esetében a hosszú haj dominált, ha valaki mégis a rövid hajat részesíte előnyben, akkor annak egy madárfészekhez kellett hasonlítania. A hosszú haj pedig az oroszlánsörényt hivatott megtestesíteni. Az egyszínű haj sem volt túl menő, kivéve, ha az platinaszőke volt, egyébként pedig bármilyen színt elbírt. Volt aki félig például feketére, félig szőkére festette a haját, volt aki különböző színeket melíroztatott a hajába. A melír egyébként ekkor nagy divat volt, mint ahogy a kreppelt haj is.
SMINK
A sminkelés terén is kissé túlzásokba estek az emberek, a fekete szemceruzával kihúzott szem alap volt, és valahogy sosem fogott vékonyan az a ceruza. A szakértők szerint vagy a szemed, vagy a szád legyen hangsúlyos, amit a '80-as években figyelmen kívül hagytak, így minden nagyon hangsúlyosra sikerült. A rúzs esetében alapvetően az élénk színek domináltak, leggyakoribb a piros rúzs használata volt, de az nők és egyes férfiak esetén egyaránt kedvelt volt. A szemek kiemeléséhez a fekete alaphoz különböző színek társultak, a szemöldök pedig vagy ki volt szedve, vagy nem. Arcpirosító szintén alap volt, azonban érdekes módon a körömlakk használata nem volt jellemző.
KIEGÉSZÍTŐK
A képeken azt is láthatjátok, hogy kiegészítőkből sem volt hiány. A lényeg itt is az volt, hogy minél feltünőbb legyen tőlük az ember. A hatalmas fülbevalók, a széles övek, színes kalapok elengedhetetlen kellékei voltak a '80-as évek öltözködési stílusának. A frizurát esetenként olyan hajpántokkal dobták fel, amelyen egy hatalmas masni is díszelget, a copf pedig nagy és fodros (ha jól emlékszem plüss) hajgumival volt összefogva. A nyaklánc esetében a lényeg azon volt, hogy minél hosszabb legyen, és minél többet aggason magára az ember. Ez igaz volt a csuklón hordott csecsebecsékre is. Egy igazi rajongó pedig nem is létezhetett kedvenc bandája kitűzője nélkül, persze ebből sem volt elég egy. Mint az előző két esetben, a trend itt is ugyanúgy érvényes volt a férfiakra is, mint a nőkre, leszámítva talán a hajgumit és a hajpántot, ezt esetükben a fejpánt váltotta fel. (A fentebbi képeken láthatjátok is).
ÖLTÖZKÖDÉS
Az eddig megcsodált képekről is letűnik, hogy az öltözködés inkább extrém volt, mint kifinomult ízlésvilágot tükröző. A felsőtestruházat esetén kitörölhtetelen emlék maradt a válltömés (de utáltam!!!), a női blézerek még egy férfira is felmentek volna. A blézerek persze nemcsak félcombig érő formában voltak kaphatóak, hanem igen gyakori model volt a hosszúújjú, állig begombolt, de épp csak mell alá érő változata is. Ez a pulcsik esetében szintén jellemző volt. A férfiak előszerettel hordtak zakót, amit szigorúan vissza kellett tűrni könyékig, lehetőleg úgy, hogy annak a belső mintázata látszódjon. A haspóló szintén megjelent a férfiak körében is, de azért a mindenféle színes motívumokat ábrázoló póló népszerűbb volt, amit a trend szabályai szerint nadrágva tűrve kellett hordani. A bőrdzseki a fiúk és lányok körében egyaránt hódított.
A '80-as évek egyik favoritjának számíott a farmer. Farmering, farmermellény, farmerdzseki, farmernadrág, farmerszoknya, farmercipő, farmer farmerral. A farmerdzsekit a zakóhoz hasonlóan könyökig feltűrve kellett hordani, farmering nadrágba tűrve, merészebb nők esetén mell alatt megkötve, extra rövidnadrággal hordva. A répaszárú vagy egyenes szárú farmer fénykorát élte, és a szakadt farmer is igencsak népszerű volt.
A famrernadrág mellett a másik nagy slágernek a cicanadrág számított, mely lehetett bokáig vagy térdig érő is akár. A klasszikus fekete mellett mindenféle színben kapható volt, stretches anyagát vagy pamutból vagy műszálból készítették. (Én ezt a nadrágot annak idején stretch nadrágnak hívtam.) A térd alá érő változatát gyakran hordák egyszerű miniszoknyával, vagy fodros balettszoknyával. A szoknyákat tekintve népszerű volt a mini, illetve a csőruha. Mind a szoknyák, mind a nadrágok esetében a derékban végződő fazon volt a divat.
Ezeken a képeken is jól látszik, hogy a cipők terén elsősorban a kényelem volt a szempont, ezért a lapostalpú, vagy minimális sarokkal rendelkező lábbelik részesültek előnyben. A hegyesorrú balerina cipőket, félcipőket, edzőcipőket, csizmákat nadrághoz, szoknyához egyarán lehetett hordani. Aki mégis a magasabb sarok mellett tette le a voksát, azoknak is volt miből választani, hisz a zárt körömcipő mellett az elől nyitott szandálszerűség is megtalálható volt a boltok polcain, nem is beszélve a bokacsizmáról. Azt, hogy melyik cipő milyen ruhához illik nem nagyon vették figyelembe, és akár a körömcipőt is fel lehetett venni zoknival, vagy a bakancsot szoknyával. Számomra egyébként érthetetlen volt, hogy a mindenféle színben pompázó gumiszandál miért is volt annyira trendi. A cipőket illetően sem voltak határok azt nézve, hogy az épp női vagy férfi, így a nők lábán is gyakran felfedezhetőek voltak a mintás tornacsukák, a klasszikusnak mondható conversek, az adidas tornacipők, és a már említett bakancs is.
Ami pedig a végére maradt: a V szabású bikini nyakbakötő nélküli felsőrésszel, a jó öreg fecske, a földig érő sálrengeteg, a macho kinézett, a flashdance feeling, a hálós atlétapóló, divat magyar módra, az XXL-es öltöny és ami nálam kivágta a biztosítékot, a rózsaszín susogós melegítő!
Azért nem kell úgy elképzelni a '80-as éveket, hogy mindenki ilyen cuccokban rohangált az utcán, hisz az átlagemberek ruházkodása mindig visszafogottabb volt, mint a sztároké. Ez Magyarországon pedig hatványozottan is igaz volt, ugyanis hasonló ruhadarabokat maximum az tudod beszerezni, aki külföldre tévedt. A '80-as évek divatőrületei egyébként is csak a '90-es évek első felében érték el kicsiny hazánkat. Ha visszanézitek a Linda című sorozatot, vagy a Szomszédokat, azokban kaphattok egy bizonyos képet arról, hogy a '80-as évek átlagembere mit viselt nap mint nap.
Na ugye, ez már egészem más az eddig láttotakhoz képest. Ezt az öltözködés közti különbséget mutatja a Prognózis 1986-os Tele van a város szerelemmel című videóklipje is. Az énekes és a zenekar tagjai elég extrém ruhákban nyomják, de szóljon aki az utcán sétáló emberek között csak hasonlót is lát!
Persze az, hogy visszatért a '80-as évek divatja, közel sem azt jelenti, hogy majd ilyen ruhákat fogunk hordani, hisz a mostani darabok már a jelen kornak megfelelően designoltak. Azt pedig mi sem bizonyítja jobban, hogy a '80-as évek különleges hatással van a divatkultúrára, hogy a Szex és New York nemsokára bemutatásra kerülő mozifilmjében Carrie és barátnői is e trendnek megfelelő öltözékben lesznek majd láthatóak. Ugyanis Carrie Bradshaw tudja mi a trendi. Vagy nem fél megkérdezni.